Jan Riesenkampf


Jan Riesenkampf, urodzony w 1963 roku w Zabrzu, to znany polski poeta, pisarz oraz tłumacz. Jego twórczość zyskała uznanie już od momentu debiutu, który miał miejsce w 1992 roku, kiedy to wydał tomik poezji zatytułowany Koszula.

W dalszej kolejności, jego dorobek literacki wzbogacił się o takie zbiory jak Wybrane (1999), janriesenkampf.com (2002) oraz Zwykły poeta (2005). Ponadto, stworzył także sztukę teatralną Żegnaj Minotaurze.

Jan Riesenkampf jest również aktywnym performerem, prezentującym swoją poezję na licznych festiwalach, takich jak wydarzenie w Brwinowie czy występy w Klubie Stodoła i Lochu Camelot. Jest autorem wielu przekładów, w tym dzieł Bułata Okudżawy, Jacques'a Brela, Mariny Cwietajewej, Konstandinosa Kawafisa, Andrieja Rozenbauma i Lluísa Llacha, w tym utworów takich jak L’estaca oraz Insubmis.

Warto także wspomnieć, że Jan Riesenkampf opracował nowy przekład Międzynarodówki na język polski, który został opublikowany w czasopiśmie Lampa. Jego wiersze i artykuły znalazły się w wielu znanych pismach, takich jak Nowy Nurt, FA-ART, Lampa i Iskra Boża oraz Lampa.

Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie wielokrotnie podejmował studia na Uniwersytecie Warszawskim, łącząc w ten sposób swoje zainteresowania literackie z akademickim podejściem do sztuki słowa.

Twórczość

Jan Riesenkampf to autor, który pozostawił po sobie znaczący dorobek literacki. Jego prace obejmują różnorodne formy, od książek po teksty publikowane w prasie.

  • Koszula, 1992,
  • Wybrane, 1999,
  • janriesenkampf.com, 2002,
  • Zwykły poeta, 2005,
  • luźne teksty, drukowane w „Lampie” lub umieszczane na internecie.

Przypisy

  1. Jan Riesenkampf [online], usosweb.uw.edu.pl [dostęp 04.11.2019 r.]
  2. Lista osób przyjętych na I rok studiów stacjonarnych I stopnia na kierunku FILOLOGIA ROMAŃSKA w roku akademickim 2018/2019 [online], webcache.googleusercontent.com [dostęp 04.11.2019 r.]
  3. Jan Riesenkampf - Poewiki [online], poewiki.vot.pl [dostęp 04.11.2019 r.]
  4. Lampa 11/2012 - listopad

Oceń: Jan Riesenkampf

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:19