UWAGA! Dołącz do nowej grupy Zabrze - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jakub Burzyński


Jakub Burzyński to postać, która z pewnością zasługuje na szczegółowe omówienie w kontekście polskiej muzyki. Urodził się 11 lutego 1976 roku w Zabrzu, gdzie rozpoczęła się jego niezwykła kariera artystyczna.

Jest on nie tylko teoretykiem muzyki, ale również utalentowanym śpiewakiem, który specjalizuje się w repertuarze kontratenorowym oraz haute-contre. Jego umiejętności muzyczne obejmują także grę na fortepianie i klawesynie, co czyni go wszechstronnym artystą.

Dodatkowo, Jakub Burzyński pełni rolę dyrygenta, co podkreśla jego bogaty wkład w rozwój sztuki muzycznej. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej La Tempesta, który z powodzeniem promuje nie tylko muzykę barokową, ale także inne style i epoki muzyczne.

Wykształcenie

W 1990 roku Jakub Burzyński zaliczył z sukcesem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Zabrzu, gdzie kształcił się w klasie fortepianu. Następnie, w 1994, ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego w Katowicach, również w klasie fortepianu, z indywidualnym tokiem nauczania, który skupiał się na Teorii Muzyki.

W latach 1995–1999, brał udział w Letniej Szkole Dawnego Tańca i Muzyki w Sandomierzu, co znacząco wzbogaciło jego muzyczne doświadczenia. W 1999 roku uzyskał prestiżowy dyplom na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Kolejny ważny krok w jego edukacji miał miejsce w 2004 roku, kiedy to ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Działalność

W 1998 roku Jakub Burzyński zainicjował działalność zespołu muzyki dawnej La Tempesta w Warszawie. Zespół regularnie występuje oraz nagrywa utwory sięgające repertuaru z okresu 16-19 wieku, stawiając na wykonawstwo historycznie poinformowane. Przez lata współpracy, nagrano ponad 20 albumów CD dla renomowanych wytwórni, takich jak BIS, ARTS, DIVOX, MUSICON i DUX, a wśród nich znajduje się wiele płyt zawierających muzykę z archiwów Jasnej Góry.

Jednym z wyróżniających się albumów jest dzieło Antonio Vivaldiego pt. Vespers of Sorrow, które zdobyło uznanie i nagrodę Płyty Roku 2004 przyznawaną przez brytyjski portal Music Web International. Co więcej, fragment tego albumu wykorzystano w ścieżce dźwiękowej francuskiego filmu Divines z 2016 roku, który został uhonorowany nagrodą Camera d’or na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Jego album Rosarium Virginis Mariae, na którym znajduje się muzyka Mikołaja Zieleńskiego, odnotował duży sukces komercyjny, stając się najlepiej sprzedającą się płytą w województwie świętokrzyskim według zestawienia Empiku z czerwca 2018 roku. Dodatkowo, w 2019 roku Jakub Burzyński zdobył nominację w kategorii Dyrygent Roku do prestiżowej nagrody OPUS KLASSIK.

W roku 2020 zrealizowany został dokumentalny film Dyskretny urok polichóralności, który eksploruje styl polichóralny w muzyce Mikołaja Zieleńskiego, będący wynikiem współpracy Jakuba Burzyńskiego i fotografa Radosława Salamończyka. Ten sam rok przyniósł również powstanie cyklicznego projektu Fabryka Madrygałów, mającego na celu nowatorskie przedstawienie muzyki inspirowanej madrygałem.

Pod koniec 2020 roku, zespół La Tempesta, pod przewodnictwem Burzyńskiego, dokonał historycznego nagrania oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla, które jest pierwszym polskim studijnym wykonaniem tego dzieła. W 2024 roku Burzyński został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jako utalentowany dyrygent, występuje również wraz z Jestem w repertuarze koncertowym z licznych zespołami, w tym z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Concerto Polacco, Pandolfis Consort, Kwartetem Akademos, Sabionetta, Ars Nova, Czech Ensemble Baroque, Risonanza, Consortium Sedinum, Schola Cantorum Gedanensis, Polską Orkiestrą Radiową, Akademicką Orkiestrą Barokową(Katowice), Orkiestrą Historyczną, a także Nową Orkiestrą Kameralną.

W zakresie swojego repertuaru Burzyński nie ogranicza się tylko do muzyki barokowej i klasycznej. Odważnie sięga również po współczesne utwory. W 2013 roku zadebiutował jako główny solista w operze Poiesis Przemysława Zycha, a w 2014 roku uczestniczył w prawykonaniu Crying in the Wilderness Alexandra Raskatova podczas 42. Festiwalu Muzycznego w Stambule. W 2018 roku natomiast, wystąpił solowo w dziele Girovago Jakuba Sarwasa na Gliwickim Festiwalu Bachowskim.

W latach 2001-2005 Burzyński był solistą w Warszawskiej Operze Kameralnej, a w latach 2006-2019 był członkiem Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie wykonywał partie solowe m.in. w utworach Vivaldiego, Brittena, Pendereckiego oraz Raskatova. Z tym zespołem zdobył nagrodę Grammy za album z dziełami chóralnymi Krzysztofa Pendereckiego w 2017 roku.

Od 2008 roku Burzyński prowadzi zajęcia śpiewu solowego oraz zespołowego na letnich kursach muzyki dawnej w Czechach, odbywających się w miejscowościach takich jak Kelč, Holešov, Valtice i Broumov. Jego działalność artystyczna obejmowała również występy na deskach Teatru Narodowego w Warszawie w latach 2009-2012 w spektaklu Umowa, czyli Łajdak ukarany autorstwa Pierre’a de Marivaux, w którym grał u boku takich aktorów jak Jerzy Radziwiłowicz, Grzegorz Małecki, czy Małgorzata Kożuchowska.

Od 2012 roku Burzyński angażuje się jako stały prelegent Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu. W tym samym roku, wspólnie z Julitą Mirosławską, zainicjował organizację Festiwalu Muzycznego Barok w Radości. Kolejnym znaczącym osiągnięciem jest rozpoczęcie w 2015 roku, wraz z Martinem Sobczykiem, Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej Schloss Scharfeneck, odbywającej się na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej.

Wyróżnienia i nagrody

Jakub Burzyński, uznawany za znaczącą postać w świecie muzyki, zdobył wiele wyróżnień na przestrzeni swojej kariery. Oto niektóre z jego osiągnięć:

  • w 1992 roku otrzymał wyróżnienie w I Konkursie kompozytorskim Patri Patriae, który odbył się w Katowicach,
  • w 1993 roku zdobył wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie „Wokół Witolda Lutosławskiego” w Białymstoku,
  • w 1994 roku zajął II miejsce na III Międzywojewódzkim Konkursie Solfeżowym w Katowicach,
  • w latach 1997/98 uzyskał stypendium Ministra Kultury i Sztuki,
  • w latach 1998/99 ponownie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki,
  • w 2003 roku zdobył wyróżnienie pamięci Eugenii i Juliana Kulskich na Festiwalu Muzyki Dawnej w Warszawie, występując z zespołem La Tempesta,
  • w 2004 roku został wyróżniony tytułem Recording of the Year przez portal Music Web International, także z udziałem La Tempesta,
  • w 2017 roku zdobył prestiżową nagrodę Grammy wraz z Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie,
  • w 2018 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na badania dotyczące wpływu stylu polskiego na europejską muzykę wokalną XVIII wieku,
  • w 2019 roku został nominowany w trzech kategoriach do nagrody OPUS KLASSIK: Dyrygent Roku, Zespół Roku (z La Tempesta), Muzyka Chóralna (z La Tempesta),
  • w 2024 roku odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Role operowe

W twórczości Jakuba Burzyńskiego znajdziemy wiele istotnych ról operowych, które w pełni pokazują jego talent i wszechstronność. Oto zestawienie najważniejszych z nich:

  • Henry Purcell: King Arthur (Cold Genius i inni) wystawiony podczas Festiwalu Muzycznego w Znojmo, a także na Festiwalu Operowym w Trebic (Republika Czeska),
  • Marc-Antoine Charpentier: Actéon (Actéon) zaprezentowany na Festiwalu Muzyka Dawna w Starym Sączu,
  • Antonio Vivaldi: Dorilla in Tempe (Apollo/Nomio) widoczne na Festiwalu Muzycznym w Znojmo oraz podczas Festiwalu Operowego w Trebic (Republika Czeska),
  • George Frideric Händel: Rinaldo (Goffredo) doceniony w Festiwalu Oper Jerzego Fryderyka Haendla w Warszawie,
  • George Frideric Händel: Giulio Cesare (Tolomeo) wystawiony przez Praską Operę Kameralną i Divadlo Frantiska Saldy w Libercu,
  • Domenico Sarri: Didone Abbandonata (Araspe) zaprezentowane w ruinach Teatru w Gliwicach,
  • Josef Mysliveček: Motezuma (Motezuma) zrealizowane na Festiwalu Muzycznym w Znojmo, Janackuv Maj w Ostrawie, Festiwalu Musica Holesov oraz w cyklu Bacha na Mozarta w Brnie,
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Apollo et Hyacinthus (Hyacinthus) wystawiony na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie,
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Mitridate, re di Ponto (Farnace) również na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie,
  • Zygmunt Krauze: Balthazar (Mocarz) zaprezentowane na Festiwalu Oper Współczesnych w Warszawie,
  • Przemysław Zych: Poiesis (Homer/Poeta) podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Wszystkie te osiągnięcia są dowodem na umiejętności i wyjątkowość Burzyńskiego w świecie opery.

Wybrana dyskografia

Oto wybór dyskografii Jakuba Burzyńskiego, który pokazuje jego różnorodne zainteresowania muzyczne oraz współprace z renomowanymi wydawnictwami.

  • Antonio Vivaldi: Vespers of Sorrow (BIS Records, 2004. BIS-1426 CD),
  • Amando Ivancic: Oratoria (Musicon, 2008. MCCD33),
  • Johann Sebastian Bach: Purification Mass (ARTS MUSIC, 2009. 47749),
  • Podobieństwo żywota krześcijańskiego (SARTON, 2013. 013-1),
  • Krzysztof Penderecki: Magnificat (NAXOS, 2015. 8.572697),
  • Mikołaj Zieleński: Rosarium Virginis Mariae (DIVOX, 2018. CDX-71401-6),
  • George Frideric Handel: Messiah (MUSICA HUMANA, 2020. MHCD006).

Ciekawostki

Jakub Burzyński to znany i szanowany pasjonat, który specjalizuje się w kolekcjonowaniu figurek z serii Star Wars, powstałych w latach 1977–1985. Jego zainteresowanie obejmuje również polskie wersje tych unikalnych zabawek, które zyskały popularność wśród kolekcjonerów.

W 2019 roku, Burzyński zaprezentował światu swoje dzieło – pierwszą monografię-przewodnik po polskich kopiach figurek związanych z Gwiezdnymi wojnami, które były dostępne w latach 80. i 90. XX wieku. Publikacja ta nosi tytuł Far Far Away: A Guide to Unlicensed Vintage Polish Star Wars Figures i stanowi cenne źródło wiedzy dla wszystkich miłośników tej kultowej serii.

Przypisy

  1. Lista laureatów Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 09.09.2024 r.]
  2. Konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2018/II [online], mkidn.gov.pl [dostęp 29.08.2024 r.] (pol.).
  3. Bach: Purification Mass [online], artsmusic.de [dostęp 29.08.2024 r.] (niem.).
  4. Jakub Burzyński [online], www.latempesta.pl [dostęp 22.06.2023 r.]
  5. Jakub Burzyński | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 22.06.2023 r.] (pol.).
  6. BIS Records – Vivaldi – Vespers of Sorrow, bis.se [dostęp 31.08.2019 r.] [zarchiwizowane 04.06.2023 r.]
  7. Mikołaj Zieleński: dyskretny urok polichóralności | polychoral discreetness. [dostęp 02.05.2021 r.]
  8. Fabryka Madrygałów 1: oblicza śmierci. Gesualdo | Lorent | La Tempesta. [dostęp 02.05.2021 r.]
  9. Fabryka Madrygałów 2: plorate filii Israel. Varsavia Galante | La Tempesta. [dostęp 02.05.2021 r.]
  10. Fabryka Madrygałów 3: życie po życiu. Świderska | La Tempesta | Burzyński. [dostęp 02.05.2021 r.]
  11. Sztuka cofania czasu [online], niedziela.pl [dostęp 02.05.2021 r.] (pol.).
  12. PolsatP. News PolsatP., „Mesjasz” w czasach zarazy – Tygodnik PolsatNews.pl [online], tygodnik.polsatnews.pl [dostęp 02.05.2021 r.] (pol.).
  13. LukasL. Wallisch LukasL., Opus Klassik 2019 [online], Medium, 28.08.2019 [dostęp 31.08.2019 r.] (ang.).
  14. RedakcjaR. FaktyKielce24.pl RedakcjaR., Czego słucha się w regionie? Empik podał zestawienie najchętniej kupowanych płyt [online], FaktyKielce24.pl, 01.07.2018 [dostęp 31.08.2019 r.] (pol.).
  15. Trailer Danse – Divines [online], Vimeo [dostęp 31.08.2019 r.] (ang.).
  16. Joseph Mysliveček – Motezuma – HD. [dostęp 31.08.2019 r.]
  17. Grammy dla nagrania w wykonaniu Chóru i Orkiestry FN [online], filharmonia.pl [dostęp 31.08.2019 r.] [zarchiwizowane 01.09.2019 r.]
  18. Umowa, czyli Łajdak ukarany – Past Seasons – What’s on – Teatr Narodowy [online], www.narodowy.pl [dostęp 31.08.2019 r.]
  19. Patri Patriae – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im.W.Kilara w Katowicach [online], 2st.zpsm.edu.pl [dostęp 31.08.2019 r.]
  20. ZPSM 2st – kronika [online], www.zpsm.edu.pl [dostęp 31.08.2019 r.]
  21. MarieM. Dušková MarieM., Znojmo – Dorilla in tempe [online], www.casopisharmonie.cz [dostęp 31.08.2019 r.] (cz.).

Oceń: Jakub Burzyński

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:22