Ewa Olejarz


Ewa Olejarz to wybitna postać polskiej literatury, znana ze swoich twórczych osiągnięć. Urodziła się w 1974 roku w Zabrzu, a jej dorobek obejmuje zarówno poezję, dramat, jak i prozę.

Jako poetka, dramatopisarka i prozaiczka, Olejarz zaznaczyła swoją obecność na polskiej scenie literackiej, przyciągając uwagę czytelników i krytyków.

Życiorys

Ewa Olejarz jest autorką, która pozostawiła swój ślad w literackim krajobrazie, publikując swoje prace w wielu renomowanych czasopismach. Wśród nich można znaleźć takie tytuły jak „Akant”, „Arteria”, „Migotania, przejaśnienia”, „Śląsk” oraz „Topos”.

Obecnie, Ewa pracuje jako nauczycielka historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Zbigniewa Religi, zlokalizowanym w Zabrzu. Jej obecność w tej instytucji edukacyjnej potwierdza jej zaangażowanie w przekazywanie wiedzy młodemu pokoleniu.

Osiedliła się na stałe w Zabrzu, co czyni ją integralną częścią lokalnej społeczności, w której żongluje pomiędzy pasją literacką a edukacją.

Nagrody

Ewa Olejarz zdobyła wiele prestiżowych nagród, które podkreślają jej wyjątkowy talent literacki. Wśród nich znajdują się:

  • laureatka Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka w 2013 roku,
  • laureatka Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka w 2014 roku,
  • II Nagroda XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” za najlepszy poetycki debiut książkowy 2015 roku za tomik Milczenie placu zabaw,
  • I nagroda III Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy Duży Format 2015 w kategorii przed debiutem za projekt tomiku Pfu,
  • II nagroda II Ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza w 2016 roku za książkę poetycką, za projekt tomiku, który ostatecznie ukazał się pod tytułem Wszystko jest inaczej.

Książki

Ewa Olejarz to utalentowana autorka, która w swoim dorobku literackim ma wiele interesujących tytułów. Wśród jej publikacji można znaleźć następujące książki:

  • Milczenie placu zabaw (Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2015), seria Biblioteki Toposu, t. 115,
  • Pfu (Fundacja Duży Format, Warszawa 2015),
  • Wszystko jest inaczej (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław 2016),
  • mongolski cyrk (Instytut Mikołowski, Mikołów 2018).

Te książki ukazują różnorodność tematów i stylów, które Ewa Olejarz eksploruje w swojej twórczości.

Przypisy

  1. Ewa Olejarz. O autorze. Biuro Literackie. [dostęp 10.02.2020 r.]
  2. a b Ewa Olejarz, [w:] Port Poetycki [online] [dostęp 10.02.2020 r.]
  3. a b c d Barbara Siemianowska: Konkurs poetycki: Mikołów 2014. Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka wygrała Ewa Olejarz. [w:] naszemiasto.pl Mikołów [on-line]. Polska Press, 10.12.2014 r. [dostęp 10.02.2020 r.]
  4. Festiwal Złoty Środek Poezji, zlotysrodekpoezji.pl [dostęp 09.06.2017 r.]
  5. Krystyna Wiatrowska i Ewa Olejarz [online], silesius.wroclaw.pl [dostęp 09.06.2017 r.]
  6. Wyniki 2. Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza [online], fundacja-karpowicz.org [dostęp 09.06.2017 r.]

Oceń: Ewa Olejarz

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:6