Piotr Baron, urodzony 3 września 1965 roku w Zabrzu, to postać, która na zawsze zostanie zapamiętana w polskim świecie muzyki. Niestety, jego życie zakończyło się 24 lipca 2020 roku w Opolu.
Był nie tylko utalentowanym dyrygentem, ale również nauczycielem akademickim, który dzielił się swoją wiedzą na Politechnice w Nysie. Jako profesor, miał ogromny wpływ na kształcenie młodych muzyków.
Oprócz tego, Piotr Baron pełnił rolę coacha oraz terapeuty dźwiękiem, co świadczy o jego wszechstronnych zainteresowaniach i umiejętnościach. Jego działalność jako arteterapeuta pokazywała, jak potężny wpływ na ludzi mogą mieć muzyka i sztuka.
Wykształcenie
Piotr Baron uzyskał swoje wykształcenie muzyczne, kończąc studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Następnie obronił doktorat z dyrygentury na Akademii Muzycznej w Warszawie. Habilitację, opartą na wyjątkowej płycie z utworami Józefa Elsnera, zatytułowanej Muzyka religijna, uzyskał w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Od roku 2014 Piotr Baron pracował jako profesor nadzwyczajny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, a jednocześnie pełnił funkcję profesora wizytującego w wielu renomowanych uczelniach, w tym w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
Oprócz kariery akademickiej, Baron był również certyfikowanym coachem i business coachem, mającym dyplom i certyfikację ICC. Jako aktywny członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, objął stanowisko wiceprzewodniczącego Sekcji Arteterapii tego Towarzystwa. Dodatkowo, uzyskał certyfikat terapeuty dźwiękiem w Peter Hess Institut w Uenzen.
Na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w 2016 roku zaprezentował referat, w którym omówił Terapia dźwiękiem, jako sposób wspomagający psychoterapię oraz coaching.
Działalność zawodowa
W okresie od 1990 do 2018 roku, Piotr Baron pełnił funkcję dyrektora Społecznego Ogniska Muzycznego w Ozimku. Oprócz tego, miał zaszczyt być dyrygentem i dyrektorem artystycznym Nysa Gospel Choir, z którym w ciągu swojej kariery kilkakrotnie miał okazję nagrać projekty telewizyjne dotyczące świąt Bożego Narodzenia w TVP.
W roku 2004 dyrygował wyjątkowym wykonaniem oratorium Święty Piotr autorstwa Janusza Kohuta, które miało miejsce w kościele w Bielsku-Białej. Niedługo później, w 2005 roku, poprowadził kolejne wykonanie tego samego dzieła w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Baron również dyrygował premierowym przedstawieniem Hip-hOpery Szczęśliwi ludzie tegoż kompozytora, w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego. Prawykonanie odbyło się w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej 4 czerwca 2007 roku.
W latach 1992–1994, prowadził chór Filharmonii Opolskiej, co stanowiło istotny element jego działalności artystycznej.
Piotr Baron był także jednym z założycieli Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie, gdzie w latach 2008–2016 pełnił funkcję wicedyrektora, a od 1 października 2017 roku objął stanowisko dyrektora tej instytucji. Oprócz tego, jest właścicielem Instytutu Coachingu i Szkoleń w Opolu oraz wydawnictwa Baron Edition, które przyczyniło się do rozwoju lokalnej kultury. Dodatkowo, działał jako mediator sądowy.
Jako aktywny uczestnik życia społecznego, Piotr Baron był również założycielem i długoletnim prezesem Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego, co podkreśla jego zaangażowanie w edukację i rozwój kultury.
Działalność artystyczna
Piotr Baron, jako artysta, miał zaszczyt brać udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych. Jego występy obejmowały Schlesisches Musikfest w Görlitz oraz Międzynarodowy Festiwal Organowy w Ołomuńcu, gdzie prezentował różnorodne utwory muzyki religijnej, reprezentujące różne epoki i style. Jako autor płyt, stworzył album zatytułowany Józef Elsner – muzyka religijna, który zawierał imponujące kompozycje, takie jak Solemnis Coronationis Missa op. 51 i Offertorium Tui sunt coeli et tua est terra.
W roli dyrygenta, Baron zwłaszcza koncentrował się na muzyce wokalno-instrumentalnej. Był gospodarzem dwóch chórów w Instytucie Jazzu PWSZ w Nysie oraz założył i prowadził Nyską Orkiestrę Kameralną. Współpraca z różnymi instytucjami muzycznymi także wzbogaciła jego doświadczenia – miał zaszczyt pracować z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej oraz orkiestrą Kiever Kammerakademie, a także z chórami i orkiestrami w Niemczech, Czechach, Francji oraz Korei Południowej.
Baron nie ograniczał się tylko do działalności wykonawczej. Jego działania artystyczne i naukowe miały na celu odkrywanie, a także popularyzowanie dzieł kompozytorów śląskich. Pełnił funkcję twórcy oraz dyrektora artystycznego Festiwalu Kompozytorów Śląskich, który był platformą do rekonstrukcji i wykonania wielu zapomnianych utworów takich twórców jak: Józef Elsner, Bolko von Hochberg, Ignaz Reimann, Joseph Ignaz Schnabel, czy Karl Ditters von Dittersdorf. W programie festiwalu znalazły się również dzieła współczesnych kompozytorów, takich jak: Witold Szalonek, Ursula Mamlok, Norbert Linke, Ortwin Benninghoff, a także Stefan Sendecki.
Na koncie Barona znajduje się także kilka autorskich kompozycji, w tym utwory na organy, 30 piosenek dla dzieci oraz dwie msze. Warto wspomnieć, że napisał również przebój dla Andrei Hampel, niemiecko-polskiej piosenkarki pochodzącej z Chrzelic koło Prudnika, znanej szerzej pod swoim pseudonimem Andrea Rischka.
Niektóre publikacje
W dorobku Piotra Barona można znaleźć wiele fascynujących publikacji, które zajmują istotne miejsce w dziedzinie muzyki i terapii. Oto ich krótki przegląd:
- Piotr Baron: Szkoła śpiewu Józefa Elsnera. W: red. nauk. Bogumiła Tarasiewicz: Kształcenie wokalne. Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, 2016, s. 239–250, ISBN 978-83-7842-246-4,
- Piotr Baron: Ignaz Reimann (1820–1885). Wielki syn ziemi radkowskiej, Radków, Baron Edition, 2016, ISBN 978-83-944773-4-9,
- Piotr Baron: Terapia dźwiękiem jako działanie wspomagające komunikację z wewnętrznym JA człowieka. W: red. Robert Bartel: Sztuka w terapii, terapia w sztuce. Teoretyczne i praktyczne aspekty autoterapii przez sztukę. Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych, 2017, s. 239–251, ISBN 978-83-65578-75-4,
- Piotr Baron: Bądź liderem i przywódcą. „Medical Maestro Magazine”, 2014 (Tom: 5, Zeszyt: 5), s. 692–693, Medical Maestro, ISSN 2353-3560,
- Piotr Baron: Józef Elsner – twórca religijny. „Religious and Sacred Poetry”, 2016 (2(14)), s. 125–194, Marek Mariusz Tytko, Fundacja Naukowa Katolików Eschaton, ISSN 2299-9922,
- Piotr Baron: Terapia dźwiękiem jako działanie w psychoterapii i coachingu. W: red. Teresa Cwalina, Bernadetta Stano: Laboratorium marzeń. Praktyczny wymiar arteterapii. Kraków: Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka, 2016, s. 67–71, ISBN 978-83-940399-0-5,
- Piotr Baron, Magdalena Mielczarek: Muzyczne i dźwiękowe elementy arteterapii jako działania w profilaktyce zdrowia. W: red. Teresa Cwalina, Bernadetta Stano: Laboratorium marzeń. Praktyczny wymiar arteterapii. Kraków: Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka, 2016, s. 161–165, ISBN 978-83-940399-0-5,
- Piotr Baron: Rozdz. 1. W: red. Bartosz Łoza i Aleksandra Chmielnicka-Plaskota: Arteterapia. Cz. 3, Projekty. Warszawa: Difin, 2016, ISBN 978-83-7930-517-9, brak numerów stron w książce.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Dworak | Wiesław Ostachowicz | Piotr Kulicki | Józef Krzyk | Stanisław Speczik | Krystyna Lisiecka | Michael Fleischer | Ewa John | Antonina Dziuban | Małgorzata Labus | Julia Zabłocka | Joanna Januszewska-Jurkiewicz | Lesław Niebrój | Joanna Mleczko | Emir Kasprzycki | Helena Cichocka | Adam Przechrzta | Grzegorz Rossoliński-Liebe | Marek Pfützner | Jerzy GorzelikOceń: Piotr Baron (dyrygent)