Czesław Mozil


Czesław Stefan Mozil, urodzony 12 kwietnia 1979 roku w Zabrzu, to uznawany w wielu kręgach artysta, łączący w sobie różnorodne talenty. Jest nie tylko piosenkarzem, ale także autorem tekstów, kompozytorem, muzykiem, akordeonistą, a nawet aktorem dubbingowym. Dodatkowo, swoją obecnością w telewizji zyskał miano osobowości medialnej. Ciekawym aspektem jego twórczości jest to, że pochodzi z rodziny o bogatych korzeniach ukraińsko-polskich.

Kreatywność Mozila nie ogranicza się do jednego tylko projektu. Jest liderem polsko-duńskiego zespołu znanego jako Czesław Śpiewa, z którym zdobył szereg fanów. Przez lata był także współzałożycielem oraz członkiem formacji Tesco Value, co świadczy o jego wszechstronności muzycznej. W swojej twórczości artysta umiejętnie łączy różnorodne gatunki muzyczne, flirtując z folkiem, psycho-folkiem, rockiem oraz punk rockiem, jednocześnie wplatając elementy kabaretowe w swoje występy.

Czesław określa swoją muzykę jako „pop” lub „alternatywny pop”, dodając, że często można w niej wyczuć punkowy podtekst. Taki miks stylów sprawia, że jego utwory są nie tylko oryginalne, ale również pełne emocji i zaangażowania, co przyciąga szerokie grono słuchaczy.

Rodzina i edukacja

Czesław Mozil urodził się 12 kwietnia 1979 roku w Zabrzu. Jego ojciec, pochodzący z Ukrainy, osiedlił się w Polsce, gdzie pracował jako księgowy w dziale księgowości RUCH-u oraz prowadził sklep z narzędziami remontowymi. Matka Czesława pochodzi ze Śląska i była nauczycielką języka polskiego.

W wieku sześciu lat, Mozil wraz z rodzicami i młodszą siostrą Ireną, która jest pięć lat młodsza, emigrował do Danii. Początkowo rodzina przebywała przez około pół roku w obozie dla uchodźców w Jutlandii, a następnie osiedliła się w Taastrup. W 1992 roku przenieśli się na przedmieścia Kopenhagi, do Brøndby Strand. Czesław, zanim zaczął studia muzyczne, kupił mieszkanie w kopenhaskiej dzielnicy Nørrebro.

Pomimo życia poza granicami Polski, pozostawał w regularnym kontakcie z krajem. Często przyjeżdżał do Polski z powodów towarzyskich, a później również jako artysta, występując z zespołem Tesco Value. Po wydaniu swojego debiutanckiego albumu w 2008 roku, postanowił osiedlić się w Polsce, najpierw w Krakowie, a później, po półtora roku, w Warszawie.

Jako dziecko był aktywnym uczestnikiem życia artystycznego, śpiewając w chórze kościelnym w Amager, gdzie przez kilka lat brał udział w jasełkach. Grał też na pianinie i akordeonie, a swoje muzyczne umiejętności rozwijał w liceum muzycznym Sankt Annæ w Kopenhadze. Uczestniczył w corocznych szkolnych przedstawieniach pod nazwą SAG-Show.

W okresie dorastania, Czesław podejmował różne prace, w tym roznosił gazety, pracował jako bileter w kinie, a także był pedagogiem w przedszkolu, sprzedawcą w sklepie z cukierkami oraz pracownikiem restauracji McDonald’s. Dodatkowo, dorabiał także jako pracownik budowy oraz dozorca na osiedlu. Przez trzy lata był współwłaścicielem baru Kulkafeen, mieszczącego się w centrum Kopenhagi.

Ukończył klasę akordeonu w Królewskim Duńskim Konserwatorium Muzycznym (Det Kongelige Danske Musikkonservatorium) i przez jeden rok studiował polonistykę, co pokazuje jego wszechstronność i zamiłowanie do kultury i muzyki.

Kariera muzyczna

W młodzieńczych latach Czesław Mozil z zapałem rozwijał swoje umiejętności muzyczne, grając na akordeonie w zespole Brøndby Harmonika Klub. Z grupą tą brał udział w corocznym Jyderup Harmonika Festival, a także koncertował w domach starców, wprowadzając w ich życie odrobinę radości. W 2000 roku, zainspirowany przez swoich przyjaciół, założył zespół Tesco Value. Nazwa zespołu została nadana z humorem – pochodziła od ksywy, jaką nadano Mozilowi w trakcie wakacji młodzieżowych w Anglii. Zespół nagrał dwa znakomite albumy studyjne: *Tesco Value* w 2002 roku (ponownie wydany w 2008) oraz *Songs for the Gatekeeper* w 2005. Ich debiutancki występ na festiwalu w Roskilde miał miejsce w 2002 roku, a zespół zagrał też swoją pierwszą trasę koncertową po Polsce. Działalność Tesco Value zakończyła się w 2004 roku.

Po zakończeniu kariery z zespołem Muzyk podjął studia muzyczne, które zaowocowały dołączeniem do trupy teatralnej. Jako muzyk i aktor brał udział w spektaklach dla dzieci, odbywając trasę objazdową po Danii i występując także w Syrii, Jordanii oraz Libanie. Jego koncerty miały również miejsce na polskiej ziemi. W 2007 roku Mozil miał zaszczyt wystąpić z zespołem Hey podczas koncertu w ramach cyklu MTV Unplugged, a po premierze albumu koncertowego, grupa wyruszyła w trasę po kraju.

W dniu 7 kwietnia 2008 roku, nakładem wytwórni Mystic Production, wzbogacił polski rynek muzyczny o debiutancki album swojego nowego zespołu, Czesław Śpiewa, zatytułowany *Debiut*. Krótko po premierze, album zdobył popularność, osiągając status złotej płyty po sześciu tygodniach, a trzy miesiące później – status platynowej, co oznaczało sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy. Ostatecznie *Debiut* uzyskał tytuł podwójnej platyny, po przekroczeniu liczby 70 tysięcy sprzedanych kopii. Po sukcesie albumu, artysta odbył również solowe trasy koncertowe po Polsce. 11 listopada 2008 roku wystąpił na Listopadowej Nocy Kabaretowej w Łodzi, w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym samym miesiącu zdobył nominacje do nagród Złote Dzioby w kategoriach odkrycia roku oraz płyty roku.

W marcu 2009 roku zagrał na telewizyjnym koncercie Solidarni z Białorusią, który miał miejsce na Placu Teatralnym w Warszawie. Następnie bierze udział w trasie koncertowej Trójka Tour, a jego debiutowy album *Debiut* zdobywa pierwsze miejsce w konkursie Top w ramach festiwalu TOPtrendy 2009. Jego osiągnięcia zostały docenione na gali rozdania Fryderyków, gdzie odebrał statuetki za nowe twarze fonografii, piosenkę roku za „Maszyna do ćwierkania” oraz album roku – pop.

12 kwietnia 2010 roku, z zespołem Czesław Śpiewa, wydał drugi album studyjny zatytułowany *Pop*, który szybko zyskał status złotej płyty. W 2011 roku artysta otrzymał siedem nominacji do Fryderyków, jednak nie zdobył nagrody. W tym okresie wziął udział w nagraniu piosenki „Zapomniałam” z albumu Wdowy oraz wykonał cover znanego utworu zespołu Metallica „Nothing Else Matters” na potrzeby albumu tribute Acid Drinkers zatytułowanego *Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Again*.

W 2011 roku Mozil wprowadził swoje alter ego Sztefan Wons, pod którym wydał utwór „Wszystko, co dobre, jest niedobre” w duecie z Janem Niezbendnym oraz „Zobacz, dziwko, co narobiłaś” z zespołem Bracia Figo Fagot. 7 listopada 2011 roku premierę miała jego trzecia płyta, *Czesław Śpiewa Miłosza*, która zawierała piosenki opatrzone tekstami Czesława Miłosza. Po premierze artysta ponownie wyjechał w trasę po Polsce. W 2012 roku wystąpił gościnnie w utworze „Lubię wypić” CeZika. Wiosną 2013 roku nagrał utwór „Wszędzie się kręci TVN”, który zrealizowano na potrzeby spotu ramówkowego TVN oraz piosenkę „Baczyński – Pieśń o szczęściu”, wspólnie z Melą Koteluk, promującą film o Baczyńskim. 9 października tegoż roku wydał swój pierwszy koncertowy album zatytułowany *Grać nie srać*, dokumentujący ogólnopolską trasę koncertową.

6 października 2014 roku zaprezentował swój czwarty album studyjny, *Księga Emigrantów. Tom I*, który przyciągnął uwagę kontrowersyjnym utworem „Nienawidzę cię, Polsko”. Po premierze teledysku do tego singla, artysta został pozwany przez przewodniczącego „Solidarności” o zadośćuczynienie za wykorzystanie logotypu związku bez zgody. W ramach promocji albumu zrealizował trasę koncertową po Wielkiej Brytanii oraz wystąpił w Polskiej Ambasadzie w Kopenhadze z okazji 20-lecia Klubu Dyskusyjnego „Agora”. Artysta wystąpił również gościnnie na Przystanku Woodstock z zespołem Acid Drinkers. 3 marca 2017 roku zadebiutował albumem *Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori*. 3 sierpnia 2018 roku dał koncert z zespołem Na Górze na Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie Nad Odrą, a 7 grudnia zaprezentował album świąteczny *Kiedyś to były święta*, stworzony z zespołem Grajkowie Przyszłości. W 2016 roku zagrał również partie akordeonową w utworze „W domu zabawek” z albumu Eweliny Lisowskiej zatytułowanego *Ponad wszystko*.

Działalność pozamuzyczna

Czesław Mozil to postać, która nie tylko zachwyca swoimi muzycznymi talentami, ale również odnajduje się w wielu innych dziedzinach życia artystycznego. Trudno przecenić jego wpływ, co potwierdza fakt, że stał się bohaterem niezwykle popularnego pytania w teleturnieju „Milionerzy”. W 662. odcinku, wyemitowanym 28 marca 2010 roku, zadano pytanie: „Na jakim instrumencie gra Czesław Mozil?”. Gracz Krzysztof Wójcik odpowiedział poprawnie, zostając pierwszym zwycięzcą polskiej wersji tego formatu.

Warto również zaznaczyć, że Mozil był jurorem w czterech edycjach programu talent show „X Factor”, który był emitowany na antenie TVN w latach 2011–2014. Jego wiedza i doświadczenie artystyczne przyciągały uwagę także w innej produkcji – w trzeciej edycji „Lego Masters”, gdzie miał okazję oceniać uczestników w 2022 roku.

Czesław frequentował też talk show „Kuba Wojewódzki” w TVN, gdzie pojawił się kilkakrotnie. Pomimo dużej popularności, odrzucił propozycje udziału w programach rozrywkowych takich jak „Gwiazdy tańczą na lodzie” oraz dwukrotną ofertę udziału w „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”.

W latach 2012–2013 współprowadził poranną audycję „Zwolnienie z WF-u” z Kubą Wojewódzkim w Eska Rock, a kolejny program, który prowadził, to „Bumerang Czesława” emitowany w Radiu Zet od 2015 roku.

Rok 2015 przyniósł mu również sukces literacki – Czesław wydał autobiografię „Nie tak łatwo być Czesławem”, przy której współpracował z dziennikarzem Jarosławem Szubrychtem. W dodatku użyczył głosu postaciom w polskich wersjach językowych znanych filmów animowanych; wystąpił jako bard w „Romanie barbarzyńcy” oraz jako bałwan Olaf w „Krainie lodu” oraz jej kontynuacjach.

Warto także wspomnieć, że zagrał tytułową rolę w filmie „Szkoła uwodzenia Czesława M.” (2016). Oprócz swojej kariery artystycznej, Czesław Mozil jest współwłaścicielem dwóch restauracji – „Pausa Włoska” oraz „BalBar”, które znajdują się w zróżnicowanej kulturowo warszawskiej dzielnicy Praga.

Życie prywatne

Czesław Mozil miał różnorodne relacje w swoim życiu prywatnym. Przez rok był związany z kontrabasistką Marie Louise von Bülow, która gra w jego zespole Czesław Śpiewa. Poza tym, miał także romans z Magdaleną Entell, kolejną kontrabasistką, której talent można było podziwiać w zespole Tesco Value.

W dniu 17 grudnia 2016 roku, artysta zawarł związek małżeński z Dorotą Zielińską. Wspólnie tworzą interesujące marki odzieżowe, które można znaleźć pod nazwami: „Czesiociuch” oraz „Cześć i Sława by Mozil”. Te projekty wspaniale łączą ich pasje i osobiste podejście do mody.

Rok 2016 był dla niego wyjątkowy, ponieważ otrzymał Nagrodę Polonicus za znaczący wkład w promowanie kultury polskiej na arenie europejskiej, jak również za radość „bycia Polakiem”. Dodatkowo, tego samego roku został uhonorowany nagrodą „Sojusznika roku” przez Kampanię Przeciw Homofobii, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy społeczne.

Publikacje

W świecie literatury i biografii Czesław Mozil postanowił podzielić się swoją unikalną historią, publikując książkę, która przyciągnęła uwagę czytelników. Jest to dzieło autorstwa Jarosława Szubrychta oraz samego Mozila. Tytuł tej publikacji to “Nie tak łatwo być Czesławem”. Książka została wydana przez Wydawnictwo Otwarte w 2015 roku, a jej unikalny numer ISBN to 978-83-7515-377-4.

Dyskografia

W tej sekcji przedstawiamy szczegółową dyskografię Czesława Mozila, skupiając się na jego albumach, albumach wideo, notowanych utworach oraz innych wydaniach. Oto szczegóły:

Albumy

TytułInformacje o albumieRankingSprzedażCertyfikat
POL
Debiut
  • Data: 7 kwietnia 2008
  • Wydawca: Mystic Production
1
  • POL: 60 tys.+
  • POL: 2× platynowa płyta
Pop
  • Data: 12 kwietnia 2010
  • Wydawca: Mystic Production
2
  • POL: 15 tys.+
  • POL: złota płyta
Czesław Śpiewa Miłosza
  • Data: 7 listopada 2011
  • Wydawca: Mystic Production
9__
Grać nie srać
  • Data: 9 października 2013
  • Wydawca: Mystic Production
17__
Księga Emigrantów. Tom I
  • Data: 6 października 2014
  • Wydawca: Mystic Production
17__
Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori
  • Data: 3 marca 2017
  • Wydawca: Mystic Production
13__
Kiedyś to były Święta
(oraz Grajkowie Przyszłości)
  • Data: 7 grudnia 2018
  • Wydawca: Step Hurt
32__
#Ideologiamozila
  • Data: 26 listopada 2021
  • Wydawca: Mystic Production
19__

Albumy wideo

TytułInformacje o albumieSprzedażCertyfikaty
Solo Act
  • Data: 9 maja 2011
  • Wydawca: Mystic Production
  • POL: 5 tys.+
  • POL: platynowa płyta DVD

Notowane utwory

Nazwa utworuRok wydaniaMiejsce w zestawieniuTytuł albumu
LP3
SLiP
WiR
RDN
LPMN
„Maszynka do świerkania”20081152Debiut
„Mieszko i Dobrawa jako początek Państwa Polskiego”23
„Ucieczka z wesołego miasteczka”17320
„W sam raz”20107110Pop
„O tych w Krakowie”62
Stanisław Sojka – „Na cześć księdza Baki” (gościnnie: Czesław Mozil)201117147 wierszy Miłosza
Czesław Mozil, Mela Koteluk – „Baczyński – Pieśń o szczęściu”20136Baczyński (ścieżka dźwiękowa)
„–” oznacza, że utwór nie był notowany.

Inne

AlbumRokUwagiŹródło
Hey – MTV Unplugged2007gościnnie w utworze „Mimo wszystko”_
Gaba Kulka – Hat, Rabbit2009gościnnie w utworze „Aaa…”_
Hurt – Wakacje i prezentygościnnie w utworze „Czesław Śpiewa serki dietetyczne”_
Wdowa – Superextra2010gościnnie w utworze „Zapomniałam”_
Acid Drinkers – Fishdick Zwei – The Dick Is Rising Againgościnnie w utworze „Nothing Else Matters”_
Let Me Introduce You to the End – A Voice from the Mountain2011gościnnie w utworach „Burn Like the Sun”, „The Black Water”, „Soul 4″, „Soul 5″_
Stanisław Sojka – 7 wierszy Miłoszagościnnie w utworze „Na cześć księdza Baki”_
Pneuma – Apatiab.d._
happysad – Zadyszkagościnnie w utworze „Zanim pójdę”_
Jan Niezbendny – The best ofgościnnie w utworze „Wszystko co dobre jest niedobre” jako Sztefan Wons_
Bracia Figo Fagot – Eleganckie chłopaki2012gościnnie w utworze „Zobacz dziwko co narobiłaś” jako Sztefan Wons_
L.U.C., Motion Trio – Nic się nie stało2013gościnnie w utworze „Przedmiot liryczny”_
Baczyński (ścieżka dźwiękowa)Czesław Mozil, Mela Koteluk – „Baczyński – Pieśń o szczęściu”_
Makabunda – Dla pani wszystkogościnnie w utworze „Salem Alejkum” jako Sztefan Wons_
Kumka Olik – Yoko Eno2014gościnnie w utworze „(Pożycz mi) Sto lat”_
L.U.C – Przekrójgościnnie w utworze „Dziękuję”_
Olaf Deriglasoff – XXXgościnnie w utworze „Jesienna deprecha”_
Zabrocki – 1+1=02015gościnnie w utworze „Szkoda Czasu”_
Quebonafide – Egzotyka2016gościnnie w utworze „Bollywood”_
Na Górze – Mieszanka wybuchowa2016gościnnie w utworze „Nic się nie klei”_
Na górze – Mieszanka wybuchowa2016gościnnie w utworze „Jesteśmy po to”_
Czesław Śpiewa live – +nowOsiecka2017„OSIECKA x 5”_
Zuza Jabłońska – Psycho2020gościnnie w utworze Tarapaty_
Adi Nowak – Ognisko Niedomowe2021gościnnie w utworze Passe_

Teledyski

W niniejszym artykule przyjrzymy się teledyskom autorstwa Czesława Mozila, których dorobek stanowi znaczący element jego twórczości artystycznej.

NazwaRok wydaniaReżyser/RealizatorTyp albumuŹródło
„Maszynka do świerkania”2008Mads Nygaard Hemmingsen,
Joanna Zofia Bard Mikolajczyk
Debiut_
„Mieszko i Dobrawa jako początek Państwa Polskiego”_
„Ucieczka z wesołego miasteczka”2009Monika Kuczyniecka_
„W sam raz”2010Mads Nygaard HemmingsenPop_
„Krucha blondynka”_
„Do Laury” (gościnnie: Aneta Todorczuk-Perchuć)2011Czesław Śpiewa Miłosza_
„Postój zimowy”2012_
„Nienawidzę cię Polsko”2014Księga Emigrantów. Tom I_
Inne
Stanisław Sojka – „Na cześć księdza Baki” (gościnnie: Czesław Mozil)20117 wierszy Czesława Miłosza_
Wdowa – „Zapomniałam” (gościnnie: Czesław Mozil)Witold MichalakSuperextra_
Jan Niezbendny & Sztefan Wons – „Wszystko co dobre jest niedobre”
(gościnnie: Czesław Mozil jako Sztefan Wons)
The best of_
Bracia Figo Fagot – „Zobacz dziwko, co narobiłaś”
(gościnnie: Czesław Mozil jako Sztefan Wons)
2012Eleganckie chłopaki_
Czesław Mozil, Mela Koteluk – „Baczyński – Pieśń o szczęściu”2013Baczyński (ścieżka dźwiękowa)_
Makabunda, Sztefan Wons – „Salem Alejkum”
(gościnnie: Czesław Mozil jako Sztefan Wons)
Paweł PopkoDla pani wszystko_
L.U.C – „Dziękuję” (gościnnie: Rahim, Buka, Vienio, Mesajah, Czesław Śpiewa)2014Łukasz „L.U.C” Rostkowski, Kuba AnnusewiczPrzekrój_
Quebonafide – „Bollywood” (gościnnie: Czesław Mozil)2016H D S C V M_
Święta według nas ft. Zuza Jabłońska2018Miłosz Wośko„Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości – Kiedyś to były święta”_

Teledyski te przedstawiają nie tylko jego muzykę, ale również oryginalną wizję artystyczną i kreatywną interpretację tematów, które porusza w swoich utworach.

Filmografia

Filmografia Czesława Mozila jest bogata i zróżnicowana. Przedstawia jego wkład w różne produkcje filmowe i telewizyjne, w tym rolę aktorską oraz dubbing, co ukazuje jego wszechstronność jako artysty.

TytułRokRolaUwagiŹródło
Roman barbarzyńca2012Wrzaskierdubbing_
Kraina lodu2013Olaf
Sklep dla samobójcówZakochany
Pod gradobiciem pytańSzesławrola głosowa
Wkręceni2014dresiarzfilm fabularny
Facet (nie)potrzebny od zarazJanek
Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą KrólewnęŚmieszekdubbing
Polskie gówno2015Janek_
Asteriks i Obeliks: Osiedle bogówKakofoniks_
Gorączka loduOlaf_
Jej Wysokość Zosia2016Olaf z Krainy lodu
(w odc. 66 pt. „Sekretna Biblioteka: Olaf i opowieść o Pannie Oset”)
_
Szkoła uwodzenia Czesława M.on samfilm fabularny_
Po prostu przyjaźń
Manu. Bądź sobą!2019Percivaldubbing_
Kraina lodu 2Olaf_
Olaf przedstawia2021_

Dzięki talentowi do podkładania głosu, Mozil stał się rozpoznawalnym głosem wielu popularnych postaci, co znacząco wpłynęło na jego popularność wśród widzów. Jego prace są nie tylko rozrywkowe, ale również wnoszą wartość artystyczną do polskiej kinematografii.

Nagrody i wyróżnienia

W tej sekcji przedstawiamy nagrody i wyróżnienia przyznane Czesławowi Mozilowi, które dokumentują jego osiągnięcia artystyczne na przestrzeni lat.

RokKategoriaTytułNagrodaUwagi
2008Nagroda publiczności„Maszynka do świerkania”Yach FilmLaureat
Muzyka rozrywkowaDebiutMateuszeNominacja
Odkrycie rokuCzesław ŚpiewaZłote DziobyNominacja
Płyta rokuDebiutNominacja
Najlepszy teledysk nieanglojęzyczny„Maszynka do świerkania”Crave FestLaureat
Solista roku – PolskaCzesław ŚpiewaPAM AwardsLaureat
Płyta folk/acoustic – PolskaDebiutLaureat
Debiut rokuCzesław ŚpiewaNominacja
2009Album Roku POPDebiutFryderykLaureat
Nowa Twarz FonografiiCzesław ŚpiewaLaureat
Piosenka Roku„Maszynka do świerkania”Laureat
Grupa RokuCzesław ŚpiewaNominacja
Wokalista RokuCzesław MozilNominacja
Videoklip Roku„Maszynka do świerkania”Nominacja
Najwięcej sprzedanych płyt w 2008DebiutTop Trendy 2009Laureat
Czesław MozilZłoty GlanLaureat
2011Autor RokuFryderykNominacja
Kompozytor rokuNominacja
Wokalista rokuNominacja
Grupa rokuCzesław ŚpiewaNominacja
Album roku popPopNominacja
Produkcja muzyczna rokuNominacja
Najlepsza oprawa graficzna albumuNominacja
2012Album roku piosenka poetyckaCzesław Śpiewa MiłoszaNominacja
Najlepsza oprawa graficzna albumuNominacja
2020Album roku muzyka dziecięca i młodzieżowaKiedyś to były ŚwiętaLaureat

Przypisy

  1. Kolejna edycja „Lego Masters” bez Czesława Mozila [online], www.wirtualnemedia.pl, 29.06.2023 r.
  2. Szkoła uwodzenia Czesława M. [online], FilmPolski [dostęp 12.07.2023 r.]
  3. Po prostu przyjaźń [online], FilmPolski [dostęp 12.07.2023 r.]
  4. Czesław Mozil jurorem X-Factor. Jarosław Kuźniar prowadzącym?. wirtualnemedia.pl. [dostęp 18.04.2016 r.]
  5. Czesław Mozil za Bartosza Węglarczyka w Esce Rock. wirtualnemedia.pl. [dostęp 18.04.2016 r.]
  6. Czesław Mozil nowym głosem Radia ZET. wirtualnemedia.pl. [dostęp 18.04.2016 r.]
  7. W Domu Zabawek. 04.11.2016 r. [dostęp 25.09.2021 r.]
  8. Mateusz Natali: Quebonafide „Szejk”/„Bollywood” (feat. Czesław Mozil) – klipy z Dubaju i Indii!. popkiller.pl. [dostęp 19.05.2016 r.]
  9. Mateusz Natali: L.U.C. feat. Rahim, Buka, Vienio, Czesław Mozil, Mesajah „Dziękuję” – teledysk. mmwroclaw.pl. [dostęp 01.12.2014 r.]
  10. Paweł Kośmiński: Czesław Mozil śpiewa „Nienawidzę cię, Polsko”. Internauci: „To wyp... na spedalony Zachód”. wyborcza.pl. [dostęp 12.02.2016 r.]
  11. Czesław Śpiewa: złoty „Debiut”. muzyka.onet.pl. [dostęp 02.09.2010 r.]
  12. Czesław Śpiewa – „W sam raz” (Official Video). youtube.com. [dostęp 01.12.2014 r.]
  13. Czesław Śpiewa – Krucha Blondynka (Official Video). youtube.com. [dostęp 01.12.2014 r.]
  14. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje. stopklatka.pl. [dostęp 02.09.2010 r.]
  15. Czesław Śpiewa „Mieszko i Dobrawa”. youtube.com. [dostęp 01.12.2014 r.]
  16. Na Górze i Czesław Mozil – Jesteśmy po to (płyta „Mieszanka wybuchowa” – do otrzymania: nagorze.org). Na Górze 03.12.2016 r. [dostęp 03.04.2019 r.]
  17. Fryderyki 2011: Nominacje. zpav.pl. [dostęp 23.02.2011 r.]
  18. Fryderyki 2012: nominowani. zpav.pl. [dostęp 22.02.2012 r.]
  19. Wkrótce nowy teledysk Czesław Śpiewa. cgm.pl. [dostęp 16.11.2011 r.]
  20. Czesław z Happysad!. muzyka.onet.pl. [dostęp 28.06.2012 r.]
  21. Czesław Śpiewa – „Postój zimowy” – video. cgm.pl. [dostęp 12.02.2016 r.]
  22. Katarzyna Małysa, Romuald Stankiewicz: Narkotyki, alkohol, Akademia Pana Kleksa. W: Wywiady Bez Kitu. Kowary: Wydawnictwo Narbook, 2010, s. 252.
  23. „Olaf przedstawia”: obsada polskiego dubbingu [online], wSyncu, 12.11.2021 r. [dostęp 17.12.2021 r.]
  24. L.U.C PRZEKROJ. warnermusic.pl. [dostęp 18.12.2014 r.]

Oceń: Czesław Mozil

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:11