Krystian Kałuża


Krystian Kałuża, urodzony 14 marca 1973 roku w Zabrzu, to prominentna postać w polskim środowisku teologicznym. Jest duchownym oraz doktorem habilitowanym, specjalizującym się w dziedzinie teologii fundamentalnej oraz w teologii religii.

Obecnie pełni funkcję adiunkta w Instytucie Ekumenizmu i Badań nad Integracją, który działa na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Życiorys

Krystian Kałuża jest uznawanym naukowcem w dziedzinie teologii. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1999 roku. W 2000 roku zdobył licencjat, który uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie, w 2005 roku, obronił doktorat na Uniwersytecie Ottona i Fryderyka w Bambergu (Otto-Friedrich-Universität Bamberg), a pięć lat później, w 2010, uzyskał habilitację.

W swojej karierze Krystian Kałuża prowadził wykłady na renomowanych uniwersytetach w Bambergu oraz Würzburgu. Obecnie pełni funkcję adiunkta w Instytucie Ekumenizmu i Badań nad Integracją, który znajduje się na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Publikacje

Autor o bogatym dorobku naukowym, Krystian Kałuża, opublikował wiele prac dotyczących teologii i filozofii religii. Jego publikacje rzucają światło na różnorodne tematy, które cieszą się zasłużoną uwagą w środowisku akademickim.

  • 2005: Wiara wielkanocna bez zmartwychwstania? : kontrowersje wokół historyczno-psychologicznej koncepcji zmartwychwstania Gerda Lüdemanna,
  • 2010: Między ekskluzywizmem a pluralizmem : zarys chrześcijańskiej teologii religii,
  • 2012: „Bóg bez granic” : Perry’ego Schmidta-Leukela koncepcja teologii religii,
  • 2013: Zbawienie przez krzyż? : o niektórych problemach współczesnej soteriologii.

Przypisy

  1. Dr hab. Krystian Robert Kałuża, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.09.2019 r.]
  2. Odkupieni w Jezusie Chrystusie? Soteriologia chrześcijańska wobec wyzwań islamu Krystian Kałuża Uniwersytet Opolski NURT SVD 2 (2015) s. 29-55
  3. duchowieństwo diecezjalne oraz członkowie męskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego 2001, wyd. Apostolicum, Ząbki 2002, s. 215.

Oceń: Krystian Kałuża

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:25