Jacek Zdrzałek


Jacek Zdrzałek, urodzony w 1964 roku w Zabrzu, to człowiek o niezwykle bogatej drodze życiowej i duchowej. Jest on polskim duchownym rzymskokatolickim należącym do zgromadzenia redemptorystów, a ponadto posiada tytuł doktora teologii. Jego zaangażowanie w duszpasterstwo oraz działalność religijną obejmuje wiele aspektów, które pokazują jego charyzmę oraz oddanie służbie.

W swoim życiu Jacek Zdrzałek pełnił wiele odpowiedzialnych ról. Był pracownikiem Katolickiej Agencji Informacyjnej i radnym zwyczajnym w Zarządzie Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Dodatkowo, przewodniczył Prowincjalnemu Sekretariatowi Życia Apostolskiego, a także prowadził rekolekcje i misje ludowe. Jako wykładowca miał znaczący wpływ na formację przyszłych duchownych w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w krakowskim postulacie, gdzie również sprawował rolę prefekta.

Następnie pełnił obowiązki rektora wspomnianego seminarium oraz był przełożonym wspólnoty zakonnej w Tuchowie, a później w Lubaszowej. Jego pasja do nauczania i pracy formacyjnej obejmowała także wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym Pallotynów w Ołtarzewie oraz w junioratach dla sióstr Świętego Józefa, służebniczek starowiejskich i dębickich oraz redemptorystów w Tuchowie.

Jako magister nowicjatu w Lubaszowej, Jacek Zdrzałek brał aktywny udział w działalności Komisji Konferencji Redemptorystów Europy, w latach 2011–2017 pełniąc funkcję jej koordynatora. Jego doświadczenie i kompetencje zaowocowały objęciem w latach 2019–2023 pozycji prefekta Międzynarodowego Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Rzymie. Od roku 2023 do 2024 będzie pełnił służbę jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Krakowie.

Obecnie, od 2023 roku, Jacek Zdrzałek jest także przełożonym tamtejszej wspólnoty zakonnej, kontynuując swoją misję duszpasterską i wychowawczą z pasją oraz zaangażowaniem, jakie mu towarzyszy od wielu lat.

Życiorys

Jacek Zdrzałek rozpoczął swoją edukację w 1983 roku, gdy ukończył liceum ogólnokształcące o profilu matematyczno-fizycznym. Po tym ważnym etapie, wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, by po przyjął święcenia kapłańskie. Jego pierwsze doświadczenia duszpasterskie miały miejsce w parafii św. Józefa w Toruniu, gdzie przez trzy lata (1990–1993) pełnił rolę wikariusza oraz duszpasterza młodzieży. W tym czasie aktywnie organizował wiele grup apostolskich, takich jak Oaza Dzieci Bożych, Wspólnota „Wiara i Światło” oraz Kręgi Rodzin. Był także współzałożycielem duszpasterstwa nauczycieli w zespole szkół, a także współorganizatorem „mszy poniedziałkowych” dedykowanych młodzieży z Torunia.

W kolejnych latach poszerzał swoje horyzonty duszpasterskie, pracując z Kręgami Rodzin przy kościele św. Benona w Warszawie. Jego doświadczenie zawiodło go także na zastępstwa wakacyjne do archidiecezji Denver w USA, gdzie wygłosił wiele rekolekcji oraz misji ludowych.

W 1993 roku Jacek Zdrzałek uzyskał stypendium w dziedzinie dziennikarstwa w Catholic News Service w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju, związał się z Katolicką Agencją Informacyjną, gdzie przez trzy lata pracował jako członek zespołu redakcyjnego oraz kierownik działu religijnego KAI w Warszawie od 2001 roku. Jego praca magisterska została napisana pod okiem o. doktora Stanisława Stańczyka CSsR na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w 1990 roku.

W 1995 roku Zdrzałek zainaugurował studia zaoczne na kierunku „Teologia Apostolstwa”, natomiast egzamin licencjacki z powodzeniem zdał w 1998 roku. Jego rozprawa doktorska na temat Trynitarne źródła życia konsekrowanego w nauczaniu Jana Pawła II została oceniona przez księdza profesora Lucjana Baltera SAC. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 2001 roku.

Od 2001 roku prowadził wykłady z teologii życia konsekrowanego w Wyższym Seminarium Duchownym Pallotynów w Ołtarzewie. Równolegle, w latach 1998-2011 wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów, zajmując się zarówno wprowadzeniem do chrześcijaństwa, jak i teologią życia konsekrowanego. Jacek Zdrzałek był również nauczycielem lektoratu języka angielskiego oraz wykładowcą w junioratach sióstr Świętego Józefa.

Przez większość swojego życia zakonnego skupił się na formacji, przebywając jako prefekt postulatu w Krakowie przez 7 lat oraz jako rektor WSD w Tuchowie. Następnie pełnił funkcję prefekta junioratu braci przez 2 lata, a od 2008 do 2011 był magistrem nowicjatu na górce lubaszowskiej. Odbył także Szkołę dla Formatorów Diecezjalnych i Zakonnych w Krakowie oraz kurs duchowości CSsR w Rzymie w 2003 roku.

Jacek Zdrzałek pracował przez dekadę w Prowincjalnym Sekretariacie Formacji, a w latach 2004–2009 zasiadał w Sekretariacie Formacji Redemptorystów w Rzymie. Od 2005 do 2008 roku organizował coroczne zjazdy Formatorów CSsR Europy Wschodniej, a w 2007 roku był odpowiedzialny za Region CSsR „Europa Północ”. Od 2005 do 2011 był członkiem Rady ds. Osób Konsekrowanych diecezji tarnowskiej.

Od maja 2010 roku zasiadał w Komisji Formacji Konferencji Redemptorystów Europy, obejmując stanowisko koordynatora do końca 2017 roku. W latach 2011 mieszkał w klasztorze redemptorystów na ulicy Karolkowej przy kościele św. Klemensa Hofbauera w Warszawie, który pełnił funkcję tymczasowej siedziby zarządu Konferencji Europejskiej. Do 2023 roku mieszkał w rzymskim klasztorze redemptorystów przy parafii św. Joachima na Piazza dei Quiriti.

W latach 2019–2023 sprawował urząd prefekta Międzynarodowego Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Rzymie. Dnia 15 sierpnia 2023 roku, a więc w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, objął kanonicznie urząd przełożonego Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów, które od 2023 roku mieści się w Krakowie. Był odpowiedzialny za tę funkcję do 14 sierpnia 2024 roku, a od października 2023 jest przełożonym wspólnoty domowej kapłanów i braci w krakowskiej wspólnocie.

Jacek Zdrzałek ma na swoim koncie liczne wykłady w domach formacyjnych różnych zgromadzeń zakonnym oraz wiele rekolekcji dla osób konsekrowanych w różnych wspólnotach, opactwach i konwentach, zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Był członkiem Komisji Rewizyjnych, które przygotowywały Kapituły Prowincjalne oraz cztery Kapituły Generalne (XXII, XXIII, XXIV, XXV), a także przewodniczącym Prowincjalnego Sekretariatu Życia Apostolskiego w latach 1996–1999. Ponadto, brał udział w trzech Komisjach Jubileuszowych, a w latach 1996–1999 pełnił funkcję radnego zwyczajnego Zarządu Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, w tym był przełożonym klasztorów w Tuchowie oraz Lubaszowej.

Publikacje

Oto wybrane publikacje Jaceka Zdrzałka:

  • Czy warto jeszcze ślubować rady ewangeliczne?, wyd. Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie, 1998,
  • Pięć minut dla mego Boga – rok A – wraz z o. Piotrem Koźlakiem CSsR, wyd. Homo Dei, 2005,
  • Czy jeszcze ślubować rady ewangeliczne? Refleksje o ślubach zakonnych, wyd. Homo Dei, 2012.

Przypisy

  1. o, WSD Redemptorystów: nowy rektor i ponowienie ślubów zakonnych [online], Prowincja Warszawska Redemptorystów, 17.08.2023 r. [dostęp 18.08.2023 r.]
  2. Redakcja, O. Jacek Zdrzałek nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów - Życie Zakonne [online], 17.08.2023 r. [dostęp 17.08.2023 r.]
  3. Z miłości do Ciebie, Boże - Seminarium Redemptorystów [online], 15.08.2023 r. [dostęp 16.08.2023 r.]
  4. Il Padre Generale incontra lo studentato e la comunità di San Gioacchino | Redemptorist Conference of Europe [online] [dostęp 08.08.2023 r.]
  5. Świętego Andrzeja Boboli, prezbitera, męczennika i patron Polski – święto – Homilie Rok C 2021/22 – www.slowo.redemptor.pl [online], [dostęp 28.01.2023 r.]
  6. Kraków [online], Prowincja Warszawska Redemptorystów [dostęp 01.10.2023 r.]
  7. o, WSD Redemptorystów: śluby wieczyste i odnowienie czasowych [online], Prowincja Warszawska Redemptorystów, 17.08.2024 r. [dostęp 18.08.2024 r.]
  8. O.J. Zdrzałek koordynatorem Konferencji Redemptorystów Europy. 24.04.2011 r. [dostęp 03.02.2017 r.]
  9. Akta I Sesji XV Kapituły Prowincjalnej Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, s. 43.

Oceń: Jacek Zdrzałek

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:11