Kościół św. Kamila w Zabrzu


Świątynia pw. św. Kamila, znana jako Kościół OO. Kamilianów, znajduje się w Zabrzu. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny, który pełni istotną rolę w życiu religijnym lokalnej społeczności.

Kościół ten należy do dekanatu zabrzańskiego w diecezji gliwickiej, która z kolei jest częścią metropolii katowickiej. Dzięki swojej historycznej i duchowej wartości, stanowi ważny punkt na mapie Zabrza.

Historia

Kościół św. Kamila w Zabrzu ma swoją wyjątkową historię, sięgającą czasów jego powstania, które miało miejsce w wyniku przekształcenia sali teatralnej. Warto zaznaczyć, że został on wydzielony z parafii św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu. Jego projektantem był znany gliwicki architekt Heinrich Gerlach, natomiast wnętrze zaprojektował profesor Dominikus Böhm z Kolonii.

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1927 roku, kiedy to wmurowano kamień węgielny, a już 7 października 1928 roku kościół został poświęcony przez biskupa wrocławskiego, Adolfa Bertrama. W 1932 roku, po rozpoczęciu prowadzenia świątyni przez oo. kamilianów, kościół zyskał status kuracji, a później został podniesiony do rangi parafii.

Do czasu II wojny światowej, kościół wraz ze szpitalem był własnością zakonników. Jednak w 1947 roku władze komunistyczne przejęły szpital, przekształcając go na rzecz państwa, pozostawiając jedynie niewielką część budynku przylegającego do kościoła.

W latach 90. XX wieku św. Kamil zyskał szczególne znaczenie, gdy został ogłoszony patronem miasta i gminy Zabrze, co zostało potwierdzone w dekrecie księdza biskupa Jana Wieczorka, ordynariusza diecezji gliwickiej, oraz zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Od tego momentu parafia zyskała nowe znaczenie, a jej rola w lokalnej społeczności zaczęła się znacząco zwiększać.

Aby dowiedzieć się więcej na temat parafii, zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym pod tym linkiem: Parafia św. Kamila w Zabrzu.

Architektura i wnętrze kościoła

Miejsce, w którym znajduje się kościół św. Kamila, ma znaczący wpływ na jego architekturę oraz charakter. Plan budowli można dostrzec już na dokumentacji parku miejskiego z maja 1928 roku. Ostatecznie, kościół znalazł swoje miejsce w północno-wschodnim narożniku placu, a jego wyrazistą cechą jest dominująca wieża, która podkreśla perspektywę ulic Wodnej i Wolności.

Budowla składa się z podłużnego prostopadłościennego korpusu, który obramowują dwie kaplice po obu stronach prezbiterium oraz potężny masyw wieżowy stanowiący fasadę. Początkowo przewidywano stworzenie trzech wież o jednakowej wysokości z arkadowymi niszami, jednak ostatecznie zdecydowano się na jedną, z wklęsłą niszą walcową. W dolnej części wieży umieszczono portal, który prowadzi do narteksu.

Wnętrze kościoła wzbogaca światło wpadające przez dwanaście okien, które są usytuowane w trzech pionach. Przestrzenny układ tej świątyni, która ma salę z wieńcem przechodnich nisz-kaplic o tej samej wysokości jak nawa, przypomina formę kościoła św. Józefa w Zabrzu. Prezbiterium ulokowane jest na platformie, do której prowadzą schody, a pod nią zlokalizowana została krypta. Do głównego korpusu, na wysokości prezbiterium, dobudowano również oratorium oraz baptysterium. Ściana na tle ołtarza posiada podłużne okna zakończone łukami odcinkowymi.

Przypisy

  1. Kościół św. Kamila. [dostęp 11.01.2013 r.]
  2. Architekci. [dostęp 21.11.2012 r.]
  3. Historia kościoła. [dostęp 21.11.2012 r.]
  4. Opis historyczno-architektoniczny. [dostęp 21.11.2012 r.]

Oceń: Kościół św. Kamila w Zabrzu

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:7