Tomasz Wagner, który przyszedł na świat 6 listopada 1973 roku w Zabrzu, jest uznawanym architektem oraz doktorem habilitowanym nauk technicznych w dziedzinie inżynierii. W swojej karierze zawodowej pełnił ważne funkcje jako nauczyciel akademicki, kształcąc przyszłe pokolenia na Politechnice Śląskiej.
Specjalizuje się przede wszystkim w projektowaniu architektury obiektów użyteczności publicznej oraz w rewitalizacji dawnych obiektów poprzemysłowych, co czyni go ekspert w swojej dziedzinie.
Życiorys
W 1997 roku zakończył swoje studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W późniejszych latach, w 2003, uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Jego rozprawa doktorska, napisana pod okiem Jacka Radziewicz-Winnickiego, nosiła tytuł Architektura sakralna Dominika Böhma na Górnym Śląsku i jej znaczenie w kontekście rozwoju architektury oraz krajobrazu kulturowego Górnego Śląska.
W 2016 roku, na podstawie swojej działalności naukowej oraz monografii pt. Architektura – Urbanistyka – Krajobraz – ochrona i interpretacja dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska na wybranych przykładach, uzyskał stopień doktora habilitowanego również w dyscyplinie architektura i urbanistyka, ze specjalnością w architekturze. Obecnie pełni rolę adiunkta na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej.
W swoim dorobku osiągnął liczne sukcesy, w tym:
- wyróżnienie na VI Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie w 1996 roku,
- nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków w 1998 roku,
- wyróżnienie w konkursie SARP na zagospodarowanie terenów Politechniki Rzeszowskiej imienia Ignacego Łukasiewicza w 2000 roku,
- wyróżnienie w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w latach 2012 i 2014,
- nagrodę w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego w 2012 roku.
Jako autor, ma na swoim koncie ponad 70 publikacji naukowych, do których zaliczają się takie tytuły jak:
- Zabrze – Nieznane Oblicza Śląskiej Architektury, 2003,
- Architektura Modernistyczna w Zabrzu, 2013,
- Architektura – Urbanistyka – Krajobraz. Ochrona i interpretacja dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska na wybranych przykładach, 2016.
Dodatkowo, jest aktywnym członkiem Komisji Architektury i Urbanistyki Oddziału PAN w Katowicach oraz Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej od 2013 roku. Ponadto zasiada w Radzie Fundacji Śląskiej Fundacji Ochrony Zdrowia Psychicznego Parasol.
Przypisy
- a b c dr hab. inż. arch. Tomasz Wagner. eksperci.polsl.pl. [dostęp 04.11.2018 r.]
- Dr hab. Tomasz Wagner, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 04.11.2018 r.]
- Almanach XXX-lecia. Nauczyciele akademiccy Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. polsl.pl. [dostęp 04.11.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Wilhelm Gorecki | Agata Twardoch | Marek Wesołowski | Aleksander Nawrat | Piotr Lewicki (architekt) | Klaudiusz Fross | Bolesław PochopieńOceń: Tomasz Wagner