Krystyna Kurczab-Redlich, urodzona 6 grudnia 1954 roku w Zabrzu, to znana postać w polskim dziennikarstwie. Jej zdolności reporterskie oraz zaangażowanie w trudne tematy społeczno-polityczne sprawiły, że zyskała reputację jako renomowana dziennikarka i reportażystka.
W ciągu swojej kariery, Krystyna Kurczab-Redlich pełniła rolę korespondentki w Rosji, gdzie przez wiele lat relacjonowała wydarzenia zachodzące w tym kraju. Ponadto, jest autorką filmów dokumentalnych poświęconych Czeczenii, ukazujących rzeczywistość w regionie dotkniętym konfliktami zbrojnymi.
Niektóre z jej prac wzbudziły wiele emocji i były trudne do zrozumienia, co przyczyniło się do porównań do znanej rosyjskiej dziennikarki, Anny Politkowskiej, przez co niejednokrotnie określano ją mianem „polskiej Politkowskiej”.
Życiorys
Córka krakowskiego pisarza Jana Kurczaba oraz Janiny z d. Liebling (1908–2008), siostra Aleksandry Kurczab-Pomianowskiej. Właśnie na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskała dyplom z zakresu prawa, lecz mimo wykształcenia prawniczego, jej zainteresowania skupiły się głównie na reportażu oraz dziennikarstwie.
Przez dziewięć lat była związana z redakcją „Przekroju”, jak również przez pewien czas z redakcją Panoramy w Katowicach, zanim na stałe osiedliła się w Warszawie, gdzie pracowała dla „Szpilek”. W 1990 roku, jako „wolny strzelec”, wyjechała do Rosji z drugim mężem – korespondentem Telewizji Polskiej – Jerzym Redlichem. Wcześniej rozwiodła się z pierwszym mężem, Andrzejem Kądziołką, również dziennikarzem, w 1980 roku. Twierdzi, że była zmuszona do kontaktu z SB, aczkolwiek dokumenty związane z tym tematem potwierdzają jej współpracę.
W latach 1990–2004 pełniła funkcję korespondentki polskich mediów w Rosji, a po II wojnie czeczeńskiej zaczęła produkować filmy dokumentalne dotyczące Czeczenii, w których przedstawiała niepokojące przypadki naruszania praw człowieka, takie jak „Czeczenia – widmo śmierci”, „Czeczenia – zabójstwo za zgodą świata”, „S.O.S. dla Czeczenii” oraz „Czeczeni po Biesłanie”.
W jej twórczości ukazały się artykuły w wielu istotnych gazetach i czasopismach, w tym „Dziennik Polski”, „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”, „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, „Szpilki”, „Wprost”, „Życie Warszawy” i inne. Przez krótki okres była również związana z kanałem telewizyjnym Polsat.
W 2000 roku opublikowała książkę pt. „Pandrioszka”, w której ujęła przemiany społeczno-kulturowe oraz polityczne w Rosji lat 90. XX wieku. Publikacja ta była wznawiana w latach 2008, 2011 oraz 2022. Natomiast w 2007 roku wydała swoją drugą książkę, zatytułowaną „Głową o mur Kremla”, szczegółowo opisującą rozwój wydarzeń w Rosji po końcu lat 80. XX wieku. Po opublikowaniu, autorka zyskała w Rosji miano „polskiej Politkowskiej” za szczegółowe przedstawienie brutalności działań rosyjskich władz w Czeczenii oraz powiązań z atakami terrorystycznymi, w tym atakiem na moskiewski teatr na Dubrowce w 2002 roku oraz atakiem na szkołę w Biesłanie w 2004 roku.
W ostatnim rozdziale książki „Fenomen Putina” zawarte są mniej znane aspekty życia prezydenta Rosji. Z kolei w 2012 roku ukazało się drugie, poszerzone wydanie „Głową o mur Kremla. Nowe fakty”, które dodało nowe informacje. Kolejną publikacją była obszerna biografia Władimira Putina „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”, wydana w 2016 roku, która ujawnia wiele nieznanych dotąd faktów związanych z jego życiem oraz z kontekstem wybuchu II wojny czeczeńskiej, jak również z wieloma aktami terroryzmu w Rosji.
Jan Engelgard, jeden z krytyków, oskarża ją o „obsesję na punkcie Putina”, a jego artykuły były wykorzystywane przez Sputnik Polska.
Nagrody
Krystyna Kurczab-Redlich jest uznaną postacią w dziennikarstwie, zdobywając liczne nagrody za swoje osiągnięcia i wkład w niezależne relacjonowanie wydarzeń. Wśród wyróżnień, które jej przyznano, znajduje się nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego, dedykowana korespondentom zagranicznym, a także nagroda Amnesty International, za wartościowe publikacje dotyczące łamania praw człowieka w Czeczenii.
Jej prace, w tym reportaże z terenów konfliktowych, zostały zauważone i nagrodzone także innymi prestiżowymi wyróżnieniami, takimi jak nagroda im. Melchiora Wańkowicza. Dodatkowo, Krystyna Kurczab-Redlich otrzymała nagrodę im. ks. Józefa Tischnera za książkę zatytułowaną Głową o mur Kremla.
W 2005 roku, na wniosek czeczeńskiej organizacji Echo wojny oraz wsparty przez Amnesty International i Helsińską Fundację Praw Człowieka, jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla, co podkreśla międzynarodowy charakter jej działalności oraz zaangażowanie w obronę praw człowieka.
Publikacje książkowe
Krystyna Kurczab-Redlich to autorka, która w swojej karierze wydawniczej opublikowała wiele intrygujących książek. Oto przegląd jej najważniejszych publikacji:
- 2000 – Pandrioszka, Dom Wydawniczy Rebis,
- 2007 – Głową o mur Kremla, Wydawnictwo W.A.B.,
- 2012 – Głową o mur Kremla. Nowe fakty, Wydawnictwo W.A.B., seria Terra Incognita,
- 2016 – Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina, Wydawnictwo W.A.B.
Przypisy
- Pandrioszka. Rosja. Nic tutaj nie jest podobne do tego samego gdzie indziej [online], www.empik.com [dostęp 28.07.2022 r.]
- Już czas na Porę Reportażu [online], wyborcza.pl [dostęp 05.04.2022 r.]
- Kraków. Protestują przeciwko zmianie nazwy ul. Jana Kurczaba. [dostęp 09.04.2022 r.]
- Krystyna Kurczab-Redlich: Głową o mur Kremla. Nowe fakty. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2012. ISBN 978-83-7747-711-3.
- Krystyna Kurczab-Redlich: Głową o mur Kremla. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2007. ISBN 978-83-7414-323-3.
- Krystyna Kurczab-Redlich: Pandrioszka. rebis.com.pl. [dostęp 12.06.2013 r.]
- Andriy Kyslov: Krystyna Kurczab-Redlich Russian romance. kyivweekly.com.ua, 25.10.2010 r. [dostęp 12.06.2013 r.]
- Krystyną Kurczab-Redlich rozmawia MarcinK.K.R.M., Żyła Krystyną Kurczab-Redlich rozmawia MarcinK.K.R.M., KatarzynaK. Syska, Putin się nie czerwieni [online], Miesięcznik Znak, 20.01.2010 r. [dostęp 05.04.2022 r.]
- Będzie autolustracja znanej dziennikarki zarejestrowanej przez SB jako KO „Violetta”.
- Pani Kurczab obsesja na punkcie Putina.
- Znany putinofil kieruje... Muzeum Niepodległości! Placówka podlega marszałkowi Struzikowi z PSL.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Margarete Stokowski | Marcin Mycielski | Katarzyna Pawlikowska | Joachim Waloszek | Justyna Mazur | Bożydar IwanowOceń: Krystyna Kurczab-Redlich