Andrzej Bochenek


Andrzej Alojzy Bochenek to postać, która z pewnością zasługuje na szczegółowe omówienie. Urodził się 21 czerwca 1949 roku w Zabrzu i przez całe życie związany jest z medycyną, a zwłaszcza z kardiochirurgią. Jest polskim kardiochirurgiem i profesorem nauk medycznych, a także nauczycielem akademickim.

Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika I Kliniki Kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego (GCM), gdzie przyczynił się do rozwoju tej dziedziny. Do 2013 roku kierował tą kliniką, a jego wiedza i doświadczenie czyniły go kluczową osobą w zarządzaniu oraz wdrażaniu nowoczesnych metod leczenia.

Andrzej Bochenek aktywnie działał także w Polskim Towarzystwie Kardiologiczny, będąc członkiem Zarządu Głównego, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój kardiologii w Polsce. Współzałożył Grupę American Heart of Poland, gdzie obecnie pełni funkcję konsultanta w zakresie kardiochirurgii. Jest również związany z Kliniką Serca Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, co świadczy o jego wpływie na rozwój kardiologii w regionie.

Jego praca oraz wkład w medycynę są nieocenione, a osiągnięcia w dziedzinie kardiochirurgii pozostają punktem odniesienia dla wielu młodych lekarzy oraz studentów, w szczególności na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom specjalistów.

Życiorys

Andrzej Bochenek jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, gdzie rozpoczął swoją karierę medyczną w 1973 roku. Posiada liczne specjalizacje, w tym w zakresie kardiochirurgii, chirurgii ogólnej oraz angiologii. Jego rozwój zawodowy był wzbogacany przez praktyki w czołowych ośrodkach kardiochirurgii w Polsce, w miastach takich jak Warszawa, Poznań, Kraków, a także w Zabrzu. Bochenek odbył także liczne staże w uznawanych instytucjach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, w tym w National Heart Institute w Londynie, Cardiothoracic Department w Leicester, Karolińskim Instytucie w Sztokholmie oraz Oxford Radclife Hospital i Deborah Heart and Lung Center w Browns Mills w USA. Zatrudniony jako profesor w Śląskim Uniwersytecie Medycznym do 2019 roku, był również założycielem I Kliniki Kardiochirurgii uczelni w Katowicach-Ochojcu, a także pełnił funkcję kierownika tej kliniki od 1988 do 2003 roku. Dodatkowo, od 2019 roku objął stanowisko prorektora do spraw klinicznych Wydziału Medycznego Akademii Śląskiej.

Praca w Klinice Kardiochirurgii w Zabrzu

Od samego początku swojej kariery, czyli od 1973 roku, Andrzej Bochenek związał się z Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu. Pracował tam pod kierunkiem prof. Tadeusza Paliwody. W latach 1984-1988 pełnił funkcję zastępcy prof. Zbigniewa Religi, w czasie kiedy to on oraz jego zespół byli odpowiedzialni za przeprowadzenie pierwszych w Polsce udanych transplantacji serca oraz implementację mechanicznego wspomagania niewydolnego serca.

Praca w Klinice Kardiochirurgii w Katowicach

W 1988 roku Bochenek zorganizował I Klinikę Kardiochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie pełnił funkcję kierownika do 2013 roku. W trakcie swojej kadencji w I Klinice, gdzie do 2010 roku zoperowano około 20 000 pacjentów, Andrzej Bochenek wyszkolił 13 specjalistów w dziedzinie kardiochirurgii oraz 13 w zakresie chirurgii ogólnej. Uzyskano także stopień doktora nauk medycznych przez 12 lekarzy, a 4 z nich uzyskało stopień doktora habilitowanego, z których jeden później uzyskał tytuł profesora. Klinika zyskała renomę dzięki dużemu doświadczeniu w chirurgicznym leczeniu choroby wieńcowej oraz w operacjach małoinwazyjnych, takich jak MIDCAB oraz operacje endowizyjne zastawki mitralnej. W użyciu od 2001 roku znajdują się także roboty operacyjne (AESOP), co znacząco podnosi jakość prowadzonych zabiegów.

Praca w Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland

Od 2013 roku, Andrzej Bochenek pełni funkcję konsultanta ds. kardiochirurgii w Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, gdzie także kieruje Kliniką Kardiochirurgii Akademii Śląskiej w tej samej miejscowości, będącej częścią Grupy American Heart of Poland. W Klinice prowadzone są operacje zarówno wieńcowe, jak i zastawkowe, szczególnie u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością serca. Klinikę wyróżnia dynamiczny rozwój, wprowadzenie nowoczesnych procedur chirurgicznych, takich jak małoinwazyjne i przezskórne implantacje zastawki aortalnej, a także operacyjne leczenie zaburzeń rytmu serca oraz naprawy zastawki dwudzielnej metodą małoinwazyjną. Andrzej Bochenek z powodzeniem wykonał ponad 100 operacji pacjentów z wyznania Świadków Jehowy, stosując nowoczesne metody alternatywne, takie jak hemodylucje oraz odzyskiwanie krwi w trakcie zabiegów, co świadczy o jego innowacyjności i umiejętności dostosowania się do wymagań medycznych.

Badania naukowe

Jako koordynator rozmaitych badań naukowych, Andrzej Bochenek posiada znaczące osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Jest autorem 225 artykułów naukowych, które zostały opublikowane w recenzowanych czasopismach medycznych, co świadczy o jego dużym wkładzie w rozwój nauki.

W swoim dorobku ma również 17 rozdziałów w podręcznikach medycznych, co dodatkowo podkreśla jego kompetencje oraz uznanie w środowisku naukowym. Andrzej często dzieli się swoją wiedzą jako wykładowca, uczestnicząc w prestiżowych zjazdach naukowych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Jest zaangażowany w wiele międzynarodowych projektów badawczych, takich jak: ART, ASSERT, CT-CP003, FREEDOM, HA-008, INO-1001, RSD 1235, RIME, STICH, SYNTAX, gdzie pełni rolę uczestnika oraz koordynatora. Jego prace przyczyniają się do globalnych postępów w dziedzinie medycyny.

Odznaczenia i nagrody

Prof. Andrzej Bochenek jest osobą o wyjątkowych osiągnięciach w dziedzinie kardiochirurgii, co zostało docenione przez wiele towarzystw naukowych. Członkostwo w takich organizacjach jak Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Torako-Kardiochirurgiczne, European Association for Cardiothoracic Surgery, International Society of Cardio-Thoracic Surgeons (ISCTS), Society of Cardiothoracic Section of Great Britain & Ireland oraz Society of Minimal Invasive Surgery podkreśla jego znaczący wkład w rozwój tej dyscypliny.

Za swoje zasługi zostały mu przyznane liczne nagrody i odznaczenia. Wśród nich wyróżnia się Medal Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Gloria Medicine oraz Medal Computer Honor Awards. Na podstawie decyzji najwyższych instytucji państwowych, prof. Bochenek został kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz laureatem „Platynowego Lauru Kompetencji i Umiejętności”.

Jego osiągnięcia naukowe zostały również uhonorowane wieloma nagrodami resortowymi, które przyznał Minister Zdrowia, Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Wojewoda Śląski. W 2009 roku, w uznaniu za wspólne osiągnięcia, prof. Bochenek wraz z żoną Krystyną odebrał Nagrodę im. Wojciecha Korfantego, przyznawaną przez Związek Górnośląski.

W szczególności, jego wkład w rozwój kardiochirurgii oraz promocję miasta Zabrze jako światowego ośrodka medycyny zostały docenione. 28 września 2022 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze, co stanowi zwieńczenie jego kariery zawodowej i społecznej.

Życie prywatne

Pierwsza żona Andrzeja Bochenka, Krystyna Bochenek, była wicemarszałkiem senatu RP i tragicznie zmarła w katastrofie smoleńskiej. Para ma dwoje dzieci: dr n. med. Tomasz Bochenek, który pełni rolę kardiologa, a także Magdalena Bochenek-Kępa, która podąża śladami swojej matki, pracując w mediach jako specjalista ds. marketingu. Od 2013 roku Andrzej Bochenek jest w związku małżeńskim z Gabrielą Bochenek, z którą ma sześcioro wnucząt.

Przypisy

  1. Paweł Kurczonek: Zabrze. Nadano honorowe obywatelstwa. Wyróżnienie zdobyli prof. Bochenek, prof. Nitsch oraz Elżbieta Penderecka. dziennikzachodni.pl, 29.09.2022 r. [dostęp 14.11.2024 r.]
  2. Uchwała nr LV/793/22 Rady Miasta Zabrze z dnia 28.09.2022 r. w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zabrze.
  3. Strona główna – Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca [online], Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca – [dostęp 20.10.2023 r.]
  4. Prof. Andrzej Bochenek pracuje już tylko dla PAKS [online], www.termedia.pl [dostęp 20.10.2023 r.]
  5. Strona główna – Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca [online], Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca – [dostęp 20.10.2023 r.]
  6. Wydział Nauk Medycznych – Uczelnia – Władze Uczelni Akademii Śląskiej, Katowice [online], www.wst.com.pl [dostęp 16.10.2023 r.]
  7. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej – Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca [online], Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, 19.04.2020 r. [dostęp 16.10.2023 r.]
  8. Nasz autorytety – American Heart of Poland. ahop.pl. [dostęp 22.06.2020 r.]
  9. Andrzej Bochenek. americanheartofpoland.com. [dostęp 22.06.2020 r.]
  10. Odsłonięto tablicę pamięci Krystyny Bochenek. onet.pl, 08.04.2011 r. [dostęp 05.01.2021 r.]
  11. Prywatna strona ryzyka. Wysokie Obcasy Extra, 01.2017 r. s. 69.
  12. W Katowicach po raz 17. wręczono nagrody im. Korfantego. rmfclassic.pl, 20.04.2009 r. [dostęp 29.10.2016 r.]
  13. M.P. z 2005 r. nr 3, poz. 25
  14. Górnośląskie Centrum Medyczne – Szpital w Ochojcu [online], www.gcm.pl [dostęp 16.10.2023 r.]
  15. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 16.10.2023 r.]
  16. a b c Prof. Andrzej Alojzy Bochenek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.04.2017 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Joachim Kroll | Piotr Turek | Alexander Rzewuski | Henryk Broll

Oceń: Andrzej Bochenek

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:9